Vishay/Dale RWR71S1821FSBSL
RWR71S1821FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1821FSBSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1821FSBSL.pdf
Availability of RWR71S1821FSBSL
QUANTITY
RWR71S1821FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1821FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S1821FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1821FSBSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S1821FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1821FSBSL Details Description
Related parts for RWR71S1821FSBSL
IC TRANSCEIVER SGL CHIP 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEX NUT 5/16" NYLON 8-32 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf