Vishay/Dale RWR71S1R00FSB12
RWR71S1R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1R00FSB12
Brief Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1R00FSB12.pdf
Availability of RWR71S1R00FSB12
QUANTITY
RWR71S1R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S1R00FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1R00FSB12
Related LinksRWR71S1, RWR71S1R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S1R00FSB12
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 100MM DIA datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.1A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC RAPIDIO SWITCH SER 399FCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf