Vishay/Dale RWR71S1R21FRS73
RWR71S1R21FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1R21FRS73
Brief Description
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1R21FRS73.pdf
Availability of RWR71S1R21FRS73
QUANTITY
RWR71S1R21FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1R21FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR71S1R21FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1R21FRS73
Related LinksRWR71S1, RWR71S1R21FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1R21FRS73 Details Description
Related parts for RWR71S1R21FRS73
THYRISTOR 220V 250A SMB datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24TVSOP datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 300 OHM 3216 datasheet.pdf
KIT EVAL ATM MULTIMODE 155MBIT datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 8POS datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 WHT 14X6" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf