Vishay/Dale RWR71S2201FRB12
RWR71S2201FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2201FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2201FRB12.pdf
Availability of RWR71S2201FRB12
QUANTITY
RWR71S2201FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2201FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S2201FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2201FRB12
Related LinksRWR71S2, RWR71S2201FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2201FRB12 Details Description
Related parts for RWR71S2201FRB12
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 17X13X14-3/4 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.7V 5TSOP datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/YLW TINT datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.127 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf