Vishay/Dale RWR71S24R9FSBSL
RWR71S24R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S24R9FSBSL
Brief Description
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S24R9FSBSL.pdf
Availability of RWR71S24R9FSBSL
QUANTITY
RWR71S24R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S24R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S24R9FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S24R9FSBSL
Related LinksRWR71S2, RWR71S24R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S24R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR71S24R9FSBSL
CAP FILM 3300PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC2746TB datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
PUSH MOUNT ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
22UF 6,3V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf