Vishay/Dale RWR71S2671FSBSL
RWR71S2671FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2671FSBSL
Brief Description
RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2671FSBSL.pdf
Availability of RWR71S2671FSBSL
QUANTITY
RWR71S2671FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2671FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S2671FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2671FSBSL
Related LinksRWR71S2, RWR71S2671FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2671FSBSL Details Description
Related parts for RWR71S2671FSBSL
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf