Vishay/Dale RWR71S2R00FSB12
RWR71S2R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2R00FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2R00FSB12.pdf
Availability of RWR71S2R00FSB12
QUANTITY
RWR71S2R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S2R00FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2R00FSB12
Related LinksRWR71S2, RWR71S2R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S2R00FSB12
LED WHITE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
RELAY SSR LED-TRIAC 250VAC 40A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 700MA 300 MOHM datasheet.pdf