Vishay/Dale RWR71S2R21FPB12
RWR71S2R21FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2R21FPB12
Brief Description
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2R21FPB12.pdf
Availability of RWR71S2R21FPB12
QUANTITY
RWR71S2R21FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2R21FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S2R21FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2R21FPB12
Related LinksRWR71S2, RWR71S2R21FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2R21FPB12 Details Description
Related parts for RWR71S2R21FPB12
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE DARK GRAY datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 150V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN HSG 7POS .100 SINGLE VER N datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC OP AMP SGL LOW PWR SOT23 -5 datasheet.pdf
RES 249K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf