Vishay/Dale RWR71S2R21FPB12
RWR71S2R21FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2R21FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2R21FPB12.pdf
Availability of RWR71S2R21FPB12
QUANTITY
RWR71S2R21FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2R21FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S2R21FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2R21FPB12
Related LinksRWR71S2, RWR71S2R21FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2R21FPB12 Details Description
Related parts for RWR71S2R21FPB12
Crystal 27.0000MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-IND PLUG RJ45 2M datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD COUPLING BOTTOM PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP 2.5VDC 680UF 12 MOHM datasheet.pdf