Vishay/Dale RWR71S2R21FPRSL
RWR71S2R21FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2R21FPRSL
Brief Description
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2R21FPRSL.pdf
Availability of RWR71S2R21FPRSL
QUANTITY
RWR71S2R21FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2R21FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S2R21FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2R21FPRSL
Related LinksRWR71S2, RWR71S2R21FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2R21FPRSL Details Description
Related parts for RWR71S2R21FPRSL
RES SMD 13K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
PUNCH STUD BAT 120V CHRGR datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.00MM JMPR LGT30 TYPE datasheet.pdf