Vishay/Dale RWR71S31R6FSB12
RWR71S31R6FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S31R6FSB12
Brief Description
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S31R6FSB12.pdf
Availability of RWR71S31R6FSB12
QUANTITY
RWR71S31R6FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S31R6FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S31R6FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S31R6FSB12
Related LinksRWR71S3, RWR71S31R6FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S31R6FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S31R6FSB12
CABLE 6POS .100 JUMPER 6 INCHES datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 47A TO-220AB datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X10.75 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf