Vishay/Dale RWR71S31R6FSB12
RWR71S31R6FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S31R6FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S31R6FSB12.pdf
Availability of RWR71S31R6FSB12
QUANTITY
RWR71S31R6FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S31R6FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S31R6FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S31R6FSB12
Related LinksRWR71S3, RWR71S31R6FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S31R6FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S31R6FSB12
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 7-5NS 100BGA datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F 75 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf