Vishay/Dale RWR71S31R6FSS73
RWR71S31R6FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S31R6FSS73
Brief Description
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S31R6FSS73.pdf
Availability of RWR71S31R6FSS73
QUANTITY
RWR71S31R6FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S31R6FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR71S31R6FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S31R6FSS73
Related LinksRWR71S3, RWR71S31R6FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S31R6FSS73 Details Description
Related parts for RWR71S31R6FSS73
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
PNEUM ACCESS INDUCATOR RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 32A datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf