Vishay/Dale RWR71S3301FRS70
RWR71S3301FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3301FRS70
Brief Description
RES 3.3K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3301FRS70.pdf
Availability of RWR71S3301FRS70
QUANTITY
RWR71S3301FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3301FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR71S3301FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3301FRS70
Related LinksRWR71S3, RWR71S3301FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3301FRS70 Details Description
Related parts for RWR71S3301FRS70
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 22 OHM 1.0A 0603 datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 30POS datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf