Vishay/Dale RWR71S3831FSB12
RWR71S3831FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3831FSB12
Brief Description
RES 3.83K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3831FSB12.pdf
Availability of RWR71S3831FSB12
QUANTITY
RWR71S3831FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3831FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S3831FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3831FSB12
Related LinksRWR71S3, RWR71S3831FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3831FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S3831FSB12
IC ADC 20BIT DIFFINPUT/REF10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.5A TSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 43A TO220AB datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf