Vishay/Dale RWR71S3R32FRS73
RWR71S3R32FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3R32FRS73
Brief Description
RES 3.32 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3R32FRS73.pdf
Availability of RWR71S3R32FRS73
QUANTITY
RWR71S3R32FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3R32FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR71S3R32FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3R32FRS73
Related LinksRWR71S3, RWR71S3R32FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3R32FRS73 Details Description
Related parts for RWR71S3R32FRS73
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.01% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf