Vishay/Dale RWR71S47R5FRB12
RWR71S47R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S47R5FRB12
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S47R5FRB12.pdf
Availability of RWR71S47R5FRB12
QUANTITY
RWR71S47R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S47R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S47R5FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S47R5FRB12
Related LinksRWR71S4, RWR71S47R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S47R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR71S47R5FRB12
TVS DIODE 440VWM 748.65VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK ACCESSORY COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD CTLR PROGR BL1700 8IN 24OUT datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 2.5G 16SOIC datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf