Vishay/Dale RWR71S4991FSB12
RWR71S4991FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S4991FSB12
Brief Description
RES 4.99K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S4991FSB12.pdf
Availability of RWR71S4991FSB12
QUANTITY
RWR71S4991FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S4991FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S4991FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S4991FSB12
Related LinksRWR71S4, RWR71S4991FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S4991FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S4991FSB12
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 11GB datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.9A 6-TSOP datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf