Vishay/Dale RWR71S4R02FRRSL
RWR71S4R02FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S4R02FRRSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S4R02FRRSL.pdf
Availability of RWR71S4R02FRRSL
QUANTITY
RWR71S4R02FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S4R02FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S4R02FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)