Vishay/Dale RWR71S5361FRS73
RWR71S5361FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S5361FRS73
Brief Description
RES 5.36K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S5361FRS73.pdf
Availability of RWR71S5361FRS73
QUANTITY
RWR71S5361FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S5361FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR71S5361FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S5361FRS73
Related LinksRWR71S5, RWR71S5361FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S5361FRS73 Details Description
Related parts for RWR71S5361FRS73
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 17POS datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 150PSI datasheet.pdf
MAGNET FLOATING MS01-PA BLACK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf