Vishay/Dale RWR71S5621FSBSL
RWR71S5621FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S5621FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S5621FSBSL.pdf
Availability of RWR71S5621FSBSL
QUANTITY
RWR71S5621FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S5621FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S5621FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S5621FSBSL
Related LinksRWR71S5, RWR71S5621FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S5621FSBSL Details Description
Related parts for RWR71S5621FSBSL
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS VERT T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 25.65MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 20 POS FLASH datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
MOD PLUG BOOT 8W ORANGE DIAM MAX datasheet.pdf