Vishay/Dale RWR71S5R11FSB12
RWR71S5R11FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S5R11FSB12
Brief Description
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S5R11FSB12.pdf
Availability of RWR71S5R11FSB12
QUANTITY
RWR71S5R11FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S5R11FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S5R11FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S5R11FSB12
Related LinksRWR71S5, RWR71S5R11FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S5R11FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S5R11FSB12
CERAMIC RESONATOR 3.58MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf