Vishay/Dale RWR71S8060FRBSL
RWR71S8060FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S8060FRBSL
Brief Description
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S8060FRBSL.pdf
Availability of RWR71S8060FRBSL
QUANTITY
RWR71S8060FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S8060FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S8060FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S8060FRBSL
Related LinksRWR71S8, RWR71S8060FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S8060FRBSL Details Description
Related parts for RWR71S8060FRBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
RES 0.07 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SAVER RCPT 9POS SER 109 datasheet.pdf