Vishay/Dale RWR71SR249FSB12
RWR71SR249FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71SR249FSB12
Brief Description
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71SR249FSB12.pdf
Availability of RWR71SR249FSB12
QUANTITY
RWR71SR249FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71SR249FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71SR249FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71SR249FSB12
Related LinksRWR71SR, RWR71SR249FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71SR249FSB12 Details Description
Related parts for RWR71SR249FSB12
RES SMD 121K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 6MM 5.2" datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 900MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf