Vishay/Dale RWR74N10R0FSRSL
RWR74N10R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N10R0FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N10R0FSRSL.pdf
Availability of RWR74N10R0FSRSL
QUANTITY
RWR74N10R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N10R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N10R0FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N10R0FSRSL
Related LinksRWR74N1, RWR74N10R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N10R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR74N10R0FSRSL
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STRIP WIRE HARNESS datasheet.pdf
KIT TERMINATION LIGHT CRIMP XTC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+4LV SKT datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf