Vishay/Dale RWR74N11R1FMB12
RWR74N11R1FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N11R1FMB12
Brief Description
RES 11.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N11R1FMB12.pdf
Availability of RWR74N11R1FMB12
QUANTITY
RWR74N11R1FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N11R1FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N11R1FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N11R1FMB12
Related LinksRWR74N1, RWR74N11R1FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N11R1FMB12 Details Description
Related parts for RWR74N11R1FMB12
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf