Vishay/Dale RWR74N11R5FRB12
RWR74N11R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N11R5FRB12
Brief Description
RES 11.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N11R5FRB12.pdf
Availability of RWR74N11R5FRB12
QUANTITY
RWR74N11R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N11R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N11R5FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N11R5FRB12
Related LinksRWR74N1, RWR74N11R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N11R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR74N11R5FRB12
IC ADC 12BIT SRL LP 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.6MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IGBT 650V 30A TO-220AB datasheet.pdf