Vishay/Dale RWR74N12R0BRBSL
RWR74N12R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N12R0BRBSL
Brief Description
RES 12 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N12R0BRBSL.pdf
Availability of RWR74N12R0BRBSL
QUANTITY
RWR74N12R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N12R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N12R0BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N12R0BRBSL
Related LinksRWR74N1, RWR74N12R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N12R0BRBSL Details Description
Related parts for RWR74N12R0BRBSL
CONN RECEPT W/DETENT 9POS .062 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 56TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 265MA 3.99 OHM TH datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 600V 12A DPAK datasheet.pdf