Vishay/Dale RWR74N1600FRB12
RWR74N1600FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1600FRB12
Brief Description
RES 160 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1600FRB12.pdf
Availability of RWR74N1600FRB12
QUANTITY
RWR74N1600FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1600FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N1600FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1600FRB12
Related LinksRWR74N1, RWR74N1600FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1600FRB12 Details Description
Related parts for RWR74N1600FRB12
LABEL TERM BLOCK .31"X30' WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MMIC MIXER SUBHARM 18-33GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TM3107K016EHBA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf