Vishay/Dale RWR74N1780FRS73
RWR74N1780FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1780FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1780FRS73.pdf
Availability of RWR74N1780FRS73
QUANTITY
RWR74N1780FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1780FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N1780FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1780FRS73
Related LinksRWR74N1, RWR74N1780FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1780FRS73 Details Description
Related parts for RWR74N1780FRS73
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf