Vishay/Dale RWR74N1780FRS73
RWR74N1780FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1780FRS73
Brief Description
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1780FRS73.pdf
Availability of RWR74N1780FRS73
QUANTITY
RWR74N1780FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1780FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N1780FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1780FRS73
Related LinksRWR74N1, RWR74N1780FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1780FRS73 Details Description
Related parts for RWR74N1780FRS73
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.4A 88 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
KIT CONN SEARAY SERIES datasheet.pdf
IC RX AM/FM/WB RADIO 20UQFN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.2A 65.6 MOHM datasheet.pdf
RES 0.597 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 50POS datasheet.pdf