Vishay/Dale RWR74N1R00BRB12
RWR74N1R00BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1R00BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1R00BRB12.pdf
Availability of RWR74N1R00BRB12
QUANTITY
RWR74N1R00BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1R00BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N1R00BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1R00BRB12
Related LinksRWR74N1, RWR74N1R00BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1R00BRB12 Details Description
Related parts for RWR74N1R00BRB12
TRANS NPN 450V 5A TO-220FP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC 6-LLP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf