Vishay/Dale RWR74N20R0BSBSL
RWR74N20R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N20R0BSBSL
Brief Description
RES 20 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N20R0BSBSL.pdf
Availability of RWR74N20R0BSBSL
QUANTITY
RWR74N20R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N20R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N20R0BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N20R0BSBSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N20R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N20R0BSBSL Details Description
Related parts for RWR74N20R0BSBSL
IC DVR/RCVR SINGLE SUPP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 29POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
EMITTER ONLY 15M NPN M8 CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
HDM 5SMPR080F130F G datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf