Vishay/Dale RWR74N2260FSB12
RWR74N2260FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2260FSB12
Brief Description
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2260FSB12.pdf
Availability of RWR74N2260FSB12
QUANTITY
RWR74N2260FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2260FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N2260FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2260FSB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N2260FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2260FSB12 Details Description
Related parts for RWR74N2260FSB12
CONN RP-TNC PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 56POS W/SCKT datasheet.pdf
RES MO 1W 24K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD INCLINOMETER Y-AXIS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 8WLCSP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf