Vishay/Dale RWR74N22R6FMB12
RWR74N22R6FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N22R6FMB12
Brief Description
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N22R6FMB12.pdf
Availability of RWR74N22R6FMB12
QUANTITY
RWR74N22R6FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N22R6FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N22R6FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N22R6FMB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N22R6FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N22R6FMB12 Details Description
Related parts for RWR74N22R6FMB12
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LEAD TEST PICO HOOK 10/SET 18" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER SAW CATV 610MHZ SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf