Vishay/Dale RWR74N2R00FMS73
RWR74N2R00FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2R00FMS73
Brief Description
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2R00FMS73.pdf
Availability of RWR74N2R00FMS73
QUANTITY
RWR74N2R00FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2R00FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N2R00FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2R00FMS73
Related LinksRWR74N2, RWR74N2R00FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2R00FMS73 Details Description
Related parts for RWR74N2R00FMS73
TRANS NPN 20V 3A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.76A SOT-23-3 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT23R-3 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SRCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR 8MH COMMON MODE HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf