Vishay/Dale RWR74N30R0BSB12
RWR74N30R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N30R0BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N30R0BSB12.pdf
Availability of RWR74N30R0BSB12
QUANTITY
RWR74N30R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N30R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N30R0BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N30R0BSB12
Related LinksRWR74N3, RWR74N30R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N30R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR74N30R0BSB12
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH SAR I2C SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G540 /230 K/H 3% datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf