Vishay/Dale RWR74N30R0BSBSL
RWR74N30R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N30R0BSBSL
Brief Description
RES 30 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N30R0BSBSL.pdf
Availability of RWR74N30R0BSBSL
QUANTITY
RWR74N30R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N30R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N30R0BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N30R0BSBSL
Related LinksRWR74N3, RWR74N30R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N30R0BSBSL Details Description
Related parts for RWR74N30R0BSBSL
CONN SOCKET TRANSIST TO-220 3POS datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf