Vishay/Dale RWR74N3R00DSB12
RWR74N3R00DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N3R00DSB12
Brief Description
RES 3 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N3R00DSB12.pdf
Availability of RWR74N3R00DSB12
QUANTITY
RWR74N3R00DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N3R00DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N3R00DSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N3R00DSB12
Related LinksRWR74N3, RWR74N3R00DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N3R00DSB12 Details Description
Related parts for RWR74N3R00DSB12
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf