Vishay/Dale RWR74N48R7FSS73
RWR74N48R7FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N48R7FSS73
Brief Description
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N48R7FSS73.pdf
Availability of RWR74N48R7FSS73
QUANTITY
RWR74N48R7FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N48R7FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N48R7FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N48R7FSS73
Related LinksRWR74N4, RWR74N48R7FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N48R7FSS73 Details Description
Related parts for RWR74N48R7FSS73
CONN RECEPT 15POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.150" NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf