Vishay/Dale RWR74N78R7FMBSL
RWR74N78R7FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N78R7FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N78R7FMBSL.pdf
Availability of RWR74N78R7FMBSL
QUANTITY
RWR74N78R7FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N78R7FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N78R7FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N78R7FMBSL
Related LinksRWR74N7, RWR74N78R7FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N78R7FMBSL Details Description
Related parts for RWR74N78R7FMBSL
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 8POS datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 42POS STR datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
VHDM-H BP HDR 8X10 GUIDE LEFT datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf