Vishay/Dale RWR74N78R7FSRSL
RWR74N78R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N78R7FSRSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N78R7FSRSL.pdf
Availability of RWR74N78R7FSRSL
QUANTITY
RWR74N78R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N78R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N78R7FSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)