Vishay/Dale RWR74NR150FSRSL
RWR74NR150FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74NR150FSRSL
Brief Description
RES 0.15 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74NR150FSRSL.pdf
Availability of RWR74NR150FSRSL
QUANTITY
RWR74NR150FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74NR150FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74NR150FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74NR150FSRSL
Related LinksRWR74NR, RWR74NR150FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74NR150FSRSL Details Description
Related parts for RWR74NR150FSRSL
RES SMD 51 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 48-TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 891/20 K/F 8 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 54MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 34 OHM TH datasheet.pdf
IC AMP R-R 0.2MA 35MHZ SGL 5TSOT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf