Vishay/Dale RWR74S1052FSBSL
RWR74S1052FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1052FSBSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1052FSBSL.pdf
Availability of RWR74S1052FSBSL
QUANTITY
RWR74S1052FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1052FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1052FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1052FSBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1052FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1052FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S1052FSBSL
Crystal 12.8000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
LEAD WIRE E52 THERMOCOUPLE K 6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 37.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 612V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf