Vishay/Dale RWR74S10R0FRBSL
RWR74S10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S10R0FRBSL.pdf
Availability of RWR74S10R0FRBSL
QUANTITY
RWR74S10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S10R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S10R0FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S10R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S10R0FRBSL
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
ADJUSTER WHEEL 4100-3200 datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf