Vishay/Dale RWR74S10R0FSS73
RWR74S10R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S10R0FSS73
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S10R0FSS73.pdf
Availability of RWR74S10R0FSS73
QUANTITY
RWR74S10R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S10R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S10R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S10R0FSS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S10R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S10R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S10R0FSS73
LED 0.8" 1 DIGIT GREEN DISPLAY C datasheet.pdf
IC 10-BIT 2-PORT BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf