Vishay/Dale RWR74S11R0FRB12
RWR74S11R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S11R0FRB12
Brief Description
RES 11 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S11R0FRB12.pdf
Availability of RWR74S11R0FRB12
QUANTITY
RWR74S11R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S11R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S11R0FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S11R0FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S11R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S11R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S11R0FRB12
DIODE GEN PURP 600V 60A DO203AB datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 2.5K 64-TAP 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WDU 10 GN (GREEN) datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 110MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 930MA 80 MOHM datasheet.pdf