Vishay/Dale RWR74S11R8FRB12
RWR74S11R8FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S11R8FRB12
Brief Description
RES 11.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S11R8FRB12.pdf
Availability of RWR74S11R8FRB12
QUANTITY
RWR74S11R8FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S11R8FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S11R8FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S11R8FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S11R8FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S11R8FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S11R8FRB12
KIT, RCPT, 50 POS, B SLOT datasheet.pdf
IC RF PWR DETECTOR PREC TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS .100" SINGLE datasheet.pdf
CONN SHROUD FOR 2MM 110PS SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10MM datasheet.pdf
6150 FELCOM COMPONENTS 15A datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf