Vishay/Dale RWR74S11R8FRB12
RWR74S11R8FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S11R8FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S11R8FRB12.pdf
Availability of RWR74S11R8FRB12
QUANTITY
RWR74S11R8FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S11R8FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S11R8FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S11R8FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S11R8FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S11R8FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S11R8FRB12
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 180A D2PAK datasheet.pdf
SOFTWARE SUPPORT ANNUAL CW STD datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 923 MOHM datasheet.pdf