Vishay/Dale RWR74S1212FRB12
RWR74S1212FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1212FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1212FRB12.pdf
Availability of RWR74S1212FRB12
QUANTITY
RWR74S1212FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1212FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1212FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1212FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1212FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1212FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S1212FRB12
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 8MICRO datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 470MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMCJ datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf